Ring İplik

Ring iplik nedir ?

   Ring iplikler mevcut iplik tipleri içerisinde iyi özelliklere sahip olmasıyla birlikte, kullanım olarak mükemmel değildir.

   Ring iplik uzun pamuk elyaflarından elde edilir. Ring iplik karde ve penye olarak ikiye ayrılır. İki iplik arasındaki temel fark penyeleme işleminden kaynaklanır. Penyeleme işlemi, makinayı besleyen pamuk hammaddesinin makinada bulunan taraklar yardımıyla yoğun bir tarama işleminden geçirilmesi, bu biçimde pamuğun kısa olan elyaflarından ayrıştırılmasıdır.

   Penye ipliği üretmek için gerekli makine parkı daha uzun ve yüksek fiyatlıdır. Bu fark kaliteli ve daha kıymetli olan geniş kullanıma sahip penye ipliğini oluşturur.

   Penye ipliğin karde iplikten farkı ise, penyeleme işlemi sonrasında elde edilen daha uzun elyaflar kullanılarak üretilmesidir. Bu şekilde çok daha ince numaralarda iplik üretilebilmektedir. Yüksek kalitede üretilen, son derece düz bir yapıya sahip, daha yumuşak ve emiciliği yüksek olan bu iplik; gömlek, iç çamaşırı, bayan kıyafetleri, yüksek kaliteli nevresim üretiminde kullanılmaktadır. Penye iplik, Karde ipliğine oranla temiz ve homojendir. Mukavemeti fazladır, düzgünsüzlüğü daha azdır. Düzgün, yumuşak tutumludur (Tuşe).Penye ipliğin özelliği “su emici” olmasıdır, ve buda kullanım yeteneğini arttırır. Statik elektriklenme ve piling problemi yoktur. Bitlenme deformasyon oranı çok düşüktür.

   Son yıllarda genel yaşam standartlarının yükselmesi ve daha iyi kalite beklentisi ile birlikte ev tekstili sektöründe de karde ve ring ipliklerin kullanılması sayesinde yumuşaklık ve doğallıkla birlikte uyku kalitesi yükselmiştir. Endüstriyel kullanım alanlarında (Hotel, Restoran ve Hastane) kalite artırılarak kullanım oranı artmıştır.

Sayfa Sonu
Başa dön