Open-End İplik

Open-End İplik Nedir?

   Açık-uç ( Open-End ) eğirme sistemine göre üretilen tip ipliklerdir. Pamuk ve pamuk tipli elyaflar kullanılabilir. Open-End ipliğin oluşturabilmek ring ipliği ile farklılık gösterir. Open-End ipliği üretirken, üretim yönteminden dolayı iplik yapısındaki elyaflar belirli bir düzensizlik gösterir. Bu düzensizlik iplik boyunca hep benzerdir. Open-End ipliğinde uniformluk ön plandadır. Düzgünsüzlük açısı olarak iplik boyunca değişim ring ipliğine göre % 10-20 daha iyi özellik gösterir. Open-End ipliklerin tuşe dediğimiz yumuşaklıkları düşüktür.

   Yüksek bükümlerde aşınmaya karşı direnç yüksek olup, ring ipliğe göre % 5-7 daha yüksek bir sürtünme dayanıklılığını gösterir.

   Open-End iplik, hacim ve emicilik oranı yüksektir. Emicilik özelliğinin iyi olması, parlak tonların ve baskı desenlerinin elde edilmesini sağlar. Ayrıca örtme gücü, ısı tutumu, hava geçirgenliği gibi belli başlı özellikleri de ring ipliklerine oranla çok daha yüksektir. Uniform düzgünlükte pürüzsüz yüzeyli ve az tüylü iplikler elde edilir.

   Open-End ipliklerinin elastikiyeti yüksektir. Büküm özelliğinden dolayı open-end ipliklerinin dış kısmındaki iyi yönlenmemiş elyaflar daha fazladır. İplik çekildiğinde bu elyaflar oryente olarak uzamayı artırır. Ne 30/1’e kadar kalınlıkta open-end iplik üretilebilir. Open-end iplikler genel olarak çok yüksek mukavemet gerektirmeyen yüzeylerin üretilmesinde kullanılır.Dayanıklılık ring ipliğine göre %15-20 daha düşüktür.

   Open-End ipliğin pilling denilen tüylenmeye yatkın olmasının sebebi de kullanılan elyafın kısa olmasıdır. Kısa elyaf dış etkenlerle zorlandığında ipliğin yapısından kolayca kurtulmakta ve tüylenmeye sebep olmaktadır.

   Open-End iplikleri oldukça geniş kullanım alanına sahip ipliklerdir. En önemli kullanım alanları giyim, ev tekstili, dekorasyon ve sanayi amaçlı ürünlerdir. Özellikle çok yüksek mukavemet gerektirmeyen mamullerin üretiminde kullanılır.

Sayfa Sonu
Başa dön