Naylon İplik

Naylon İplik Nedir?

   Sentetik bir lif olan aynı zamanda halk arasında naylon iplik olarak da bilinen Polyamid, dünya üzerinde üretilen ilk sentetik liftir. Taşkömürü ve petrol ürünlerinden elde edilmektedir, Sentetik elyaf olarak sınıflanır.
   Naylon ve perlon olmak üzere iki türü olan iplik çeşidi POLİAMİD elyafından üretilmiştir.
   Poliamid iplikler olarak da bilinen naylon iplik, farklı boylarda ve incelikte üretilebilir. ( Ticari olarak Denye veya Desitex olarak iplik kalınlıkları oluşturulmuştur)
   Tekstüreli ve Tekstüresiz olarak kullanılmaktadır, yüksek mukavemet ve elastikiyete sahiplerdir. İpek iplikten sağlam olmasına rağmen daha hafiftir.Kuru halde iken daha mukavemeti yüksektir.Kopma dayanım noktaları oldukça yüksektir, kolay deforme olmazlar, normale dönme yetenekleri çok iyidir. Naylon iplik aşınmaya ve bükülmeye karşı dayanıklıdır, mukavemeti ve elastikiyeti diğer tekstil ipliklerine nazaran daha iyidir.
   Naylon ipliklerden üretilen kumaşların en önemli özelliği ise dayanıklı, mukavemetli olmalarıdır. Naylon ipliğin mekanik dayanıklılığı da oldukça kuvvetlidir. Piling problemi yaratsa da statik elektriklenmesinin düşük olması ile avantajlıdır. Naylon iplikte oluşan metaryallerde az su emen ve ıslandıktan sonra çabuk kuruyan bir malzeme olduğundan dolayı yıkanıp hemen giyilecek giyim eşyalarının imalatında öncelikle tercih edilir. Ütüleme gereksinimi yoktur ya da çok azdır. Haşerat, bakteri ve güve biriktirmez, yalıtkandır elektriği iletmez. Kullanım sırasında kirlenen naylon eşyalar dikkatli bir şekilde yıkanmalı ve temizlenmeli, naylon ürünlere ağartma işlemi uygulanmamalıdır.

Naylon İplik Özellikleri

   Mekanik olarak oldukça dayanıklı olan naylon lif türü elyaf ürünleriyle karıştırılarak kullanılır. Böylece kullanıldığı kumaşı sağlamlık yönünden besler. Ancak kimyasal olarak dayanıklığı çok düşük olduğundan bazı seyreltik bazlı asit ve bazlara direnç gösteren naylon iplikler ilk olarak kadın çorabı olarak üretilmiştir.
   Naylon ipliklerin elastikiyet yapısı oldukça iyidir, Sürtünmelere karşı dayanıklıdır. Temizlenebilmesi kolaydır. Aşınmaya karşı dirençlidir.
   Naylon iplikler, çok farklı sektörler için üretilir. Naylon (polyamid lifleri) içinde en çok üretimi yapılan ve tercih edilen naylon 6.6 naylon ve naylon 6 olmaktadır. Naylon 6.6 içinde adipik asit ve heksametilen diamin bulunur.
   Naylon 6, polyamid lifleri içinde en çok üretimi yapılan türlerdendir. Sektörde en çok naylon 6 ve naylon 6.6 lifleri sayesinde tüm naylon lif ihtiyacı giderilmektedir.

Naylon İplik Nerede Kullanılır?

   Genel olarak naylon 6 iplikler, daha çok çorap, dar dokuma, dikişsiz giyim, ev tekstili, örme ve trikoda, çözgülü örmede, kumaş dokuma yoğun olarak kullanılmaktadır.
   Naylon 6.6 ipliğinin kullanım alanları
   Elbise, mayo, spor giysiler, Kadın, erkek ve çocuk çorapları, İç giyi, Ceket ve gömlek, Halı, perde, yatak örtüsü, çadır, uyku tulumu, şemsiye ve paraşüt kumaşları , kord bezi, balık ağı, otomobil lastikleri ve emniyet kemeri vb. kullanılır.
   Naylon 6 ipliğinin kullanım alanları

   Elbise, kadın ve çocuk çorapları, İç giyim, gömlek , Yatak örtüsü ve halı, Çadır, balık ağı ve otomobil lastikleri, kord bezi vb. alanlarda kullanılır.

Sayfa Sonu
Başa dön