Denim Kumaş

Denim Nedir ? Denim Kumaş Nedir ?

   Denim kumaş çok uzun yıllar önce kullanılmaya başlayan hala çok tercih edilen bir kumaş türüdür. Denim kumaşın en belirgin özelliği; çözgü ipliğinin indigo boyar madde ile boyanmış, atkı ipliklerinin ise boyanmamış yani beyaz/Ecru olmasındandır.

   Denim kumaş halk arasında blue jean ( kot kumaşı ) olarak adlandırılır fakat blue jean denim kumaşlardan ( kot kumaşı ) üretilmiş özellikle pantalon olan tüm giysilere verilen addır.

   Denim kumaş ise; spor giyim ve blue jean ( kot kumaşı ) yapımında kullanılan kaba, dayanıklı ve kullanışlı bir kumaş türü olup genellikle tek kat % 100 pamuk ipliğinden üretilenleri tercih edilir.

   Genellikle denim kumaşlarda iplikler Z bükümlüdür. Tercih edilen örgü sol (S) yollu dimi örgü olur ise iplik üzerindeki büküm ile örgü ters yönlü olacağından iplikteki büküm kaynaklı gerilim azalır ve büküm açılır. Bu durum da dokunan kumaşın yumuşak olmasına ( tuşe ) yol açar. Sağ Z yollu dimi örgüsünün tercih edilmesinin nedeni ise daha az esneme yapmasıdır. Kumaşın yüzeyinde hem örgü gereği hem de sıklık açısından çözgü ipliklerinin yoğun olmasından dolayı, kumaş görünüme çözgü ipliğinin rengi hakimdir. Denim kumaşlar indigo boyar maddesi nedeniyle diğer klasik dokuma kumaş üretimlerinden farklı bir proses izlenerek üretilirler. Bu farklılık genelde dokumada kendini gösterir. İplikler halat halinde veya çözgü halinde indigo boyar maddesi ile boyanır ve haşıllanır.

   ” Yaşayan renk ” olarak adlandırılan indigo boyar maddesi günümüzde sentetik olarak üretilmekte olup ve bu boyar madde ile boyanmış mamulün zamanla yıkamayla renk değiştirip beyazlamasını sağlamaktadır. Denim dokumacılığında büyük oranda rotor ipliği (OE) az oranda da ring karde ipliği tercih edilir. Bunların dışında fantezi ve özel hazırlanan ipliklerin kullanıldığı denim kumaşları da bulunmaktadır.

   Piyasada farklı adlar verilerek anılan birçok denim çeşidi mevcuttur.

   Bunların bazıları şunlardır ;

   Naturel Denim : Çözgü ve Atkı iplikleri boyanmamış olan kumaştır.

   Antik Denim : 19. yy. sonlarında atkı ve çözgü iplikleri ring ipliği olan mekikli tezgahlarda dokunan denim kumaştır.

   Günümüzde aynı etkiye sahip kumaş oldukça zor bulunmaktadır.

   Jeans terimi ; Genel olarak Genoa limanı gemicilerinin ve diğer sanayi işçilerinin gündelik olarak giydiği yıpranmış mavi pantalonlardan üremiştir.

   Denim Fransa’nın  “de nimes” kentinde üretilmeye başlanıyor. “Nimes’den gelen” anlamını taşıyan adını bu şehirden alıyor.

 

Sayfa Sonu
Başa dön