TEKSTİL İPLİK VE PAMUKLARI HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER

SENTETİK İPLİK NEDİR?

   Sentetik (Yapay yolla elde edilen/ Doğal olmayan) maddelerden yapılan kimyasal liflere denir.Laboratuvarlarda hazırlanan bu kimyasal maddeler, lif haline getirilebilecek yapıya sahip olmaları gerekir.

sentetik-iplik
merserize_iplik

Merserize İplik Nedir?

   Merserize iplik, Merserize pamuk ipliğinin pürüzsüzleştirme işlemine verilen isimdir.Yapılan işlem pamuk ipliğindeki mikroskobik çıkıntılar yakma gibi bir işlemle yakılarak pürüzsüzleştirilir.

NAYLON İPLİK NEDİR?

   Sentetik bir lif olan aynı zamanda halk arasında naylon iplik olarak da bilinen Polyamid, dünya üzerinde üretilen ilk sentetik liftir. Taşkömürü ve petrol ürünlerinden elde edilmektedir, Sentetik elyaf olarak sınıflanır.

polyester-iplik
pamuk

PAMUK NEDİR?

   Pamuk çok yaygın olarak kullanılan bitkisel kökenli doğal bir elyaftır. Pamuk bitkinin kozasından elde edilir.kimyasal olarak pamuk elyafı, içinde pamuk mumu ve az miktarda pamuk yağı barındıran saf selulozdan oluşur. Selüloz: doğada bitkiler tarafından sentez yoluyla oluşturulan organik bir maddedir.

OPEN-END İPLİK NEDİR?

   Açık-uç (Open-End) eğirme sistemine göre üretilen tip ipliklerdir. Pamuk ve pamuk tipli elyaflar kullanılabilir.Open-end ipliğin oluşturabilmek ring ipliği ile farklılık gösterir.Open end ipliği üretirken, üretim yönteminden dolayı iplik yapısındaki elyaflar belirli bir düzensizlik gösterir.

polyester-iplik
Pamuk iplik

Ring,Karde,Penye İplik Nedir?

   Ring iplikler mevcut iplik tipleri içerisinde iyi özelliklere sahip olmasıyla birlikte, kullanım olarak mükemmel degildir.  
Ring iplik  uzun pamuk elyaflarından elde edilir. Ring iplik karde ve penye olarak ikiye ayrılır. İki iplik arasındaki temel fark penye’leme işleminden kaynaklanır.

KOMPAKT İPLİK NEDİR?

   Kompakt iplik imalatı, sistem olarak modifiye edilmiş bir ring iplik imalat Kompakt iplik imalat sisteminde,lifler ana çekimden sonra aerodinamik olarak kompakt hale gelirler.

k

BAMBU İPLİK NEDİR?

   Doğal iplik hammaddesi olarak kullanılan bambu ağaçları, dilim dilim kesildikten doğrandıktan sonra uyarlanıp hamur şeklinde elyaf haline getirilir. Sonra elyaflarından ayrıştırılıyor ve türlü makinelerde teknik işlemlerden geçirilerek ipliğe dönüştürülür.

MODAL İPLİK NEDİR?

Kayın ağacından üretilen modal, doğal yaş ve kuru mukavemeti oldukça yüksek bir lif çeşitidir. Yıpranmaya ve bozulmaya karşı yüksek dayanıklılığı vardır. Nem transfer özelliği diğer elyaflardan gayet iyidir.

modal iplik

İNDİGO NEDİR?

 İndigo M.Ö. 3 binyıldan itibaren çivit otu veya Indigofera’dan ( bitki) elde edilen antik bir boyadır.
   Buna ; M.Ö. 2400 yıllarına ait Mısır’da bulunan keten mumya bezlerinin sınırlarında bulunan mavi çizgiler örnektir.

VİSKON VEYA VİSKOZ NEDİR?

Viskon kayın ağacından elde edilir, pamuk gibi selülozdan oluşur. Kayın ağacı Avrupa, Asya Amerika, Japonya ve Türkiye’de doğal olarak yetişir.

DENİM NEDİR?

 Denim kumaş çok uzun yıllar önce kullanılmaya başlayan hala çok tercih edilen bir kumaş türüdür. Denim kumaşın en belirgin özelliği; çözgü ipliğinin indigo boyar madde ile boyanmış, atkı ipliklerinin ise boyanmamış yani beyaz/Ecru olmasındandır.
Sayfa Sonu
Başa dön